Këto janë të gjitha sulmet që kanë goditur vitet e fundit Turqinë

Të paktën gjashtë persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën në një shpërthim në rrugën popullore të këmbësorëve Istiklal të Stambollit. Shkaku i shpërthimit nuk ishte menjëherë i qartë.

Ky është shpërthimi i parë i tillë në qytetin më të madh të Turqisë në disa vite.

Turqia u godit nga një varg bombash vdekjeprurëse midis 2015 dhe 2017 nga ISIL (ISIS) dhe grupet kurde të jashtëligjshme.

Al Jazeera ka renditur të gjitha sulmet që kanë ndodhur në Turqi vitet e fundit:

Korrik 2015: Të paktën 30 persona u vranë dhe afro 100 u plagosën pas një shpërthimi në qytetin juglindor turk Suruc, në kufi me Sirinë.

Gusht 2015: Një sulm me bombë në një stacion policie në Stamboll plagosi pesë oficerë policie dhe dy civilë.

Tetor 2015: Dy shpërthime në një kryqëzim rrugor në qendër të kryeqytetit turk Ankara vranë të paktën 95 persona dhe plagosën rreth 200 të tjerë.

Shkurt 2016: Të paktën 28 ​​persona u vranë dhe 60 të tjerë u plagosën në një makinë bombë në Ankara.

Mars 2016: Të paktën 37 njerëz u vranë dhe më shumë se 70 u shtruan në spital me plagë pasi një makinë bombë goditi Ankaranë.

Mars 2016: Të paktën pesë u vranë dhe 36 u plagosën pasi një shpërthim që besohet të jetë shkaktuar nga një kamikaz goditi rrugën popullore Istiklal në zonën qendrore të Sheshit Taksim të Stambollit.

Qershor 2016: Të paktën 41 persona u vranë dhe rreth 239 të tjerë u plagosën në një sulm në aeroportin kryesor ndërkombëtar Ataturk të Stambollit.

Gusht 2016: Më shumë se 50 njerëz u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në një sulm vetëvrasës në një ceremoni martese në provincën juglindore të Turqisë, Gaziantep, pranë kufirit me Sirinë.

Tetor 2016: Një sulm me makinë bombë në një stacion ushtarak vrau të paktën 18 persona në provincën Hakkari të Turqisë juglindore.

Nëntor 2016: ISIL mori përgjegjësinë për një bombë me makinë që vrau nëntë persona në Turqinë juglindore të mbizotëruar nga kurdët.

Dhjetor 2016: Dy shpërthime goditën qytetin turk të Stambollit, duke vrarë të paktën 38 persona, kryesisht policë dhe duke plagosur më shumë se 160 të tjerë.

Janar 2017: Të paktën 39 persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në një sulm në një klub nate të mbushur me njerëz në Stamboll.

Janar 2017: Një shpërthim jashtë një gjykate në qytetin turk të Egjeut të Izmirit vrau të paktën dy persona, duke përfshirë një oficer policie dhe plagosi disa të tjerë, sipas një deklarate të guvernatorit të qytetit.

Korrik 2019: Të paktën tre persona u vranë në një shpërthim makine bombë në qytetin jugor turk të Reyhanli, që ndodhet afër kufirit me Sirinë.

Shtator 2019: Shtatë persona u vranë dhe 10 të tjerë u plagosën në provincën Dijarbakir të Turqisë juglindore, kur një mjet shpërthyes i improvizuar (IED) i vendosur në një rrugë shpërtheu ndërsa një automjet që transportonte fshatarë kalonte aty.

Nëntor 2022: Të paktën gjashtë persona u vranë dhe të paktën 53 të tjerë u plagosën të dielën, 13 nëntor kur një shpërthim tronditi një rrugë të frekuentuar këmbësore në qendër të Stambollit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *