Rusia trondit Ukrainën, gjuan raketë bërthamore ‘maket’ në Kiev

Frika nukleare po bëhet gjithnjë e më e pashmangshme, dhe ekspertët i tremben mesazhit prapa raketës bërthamore ‘kukull’ që Putini sapo lëshoi mbi Kiev.

Sipas raportimeve, Rusia ka gjuajtur një raketë me një kokë bërthamore të imituar në Ukrainë.

Pretendohet se trupat ukrainase zbuluan kokën e rreme pasi të paktën katër dronë kamikazë dhe dy raketa konvencionale u rrëzuan mbi mbrojtjen ajrore të Kievit këtë të premte.


Foto e kokës bërthamore të gjetur nga ushtria ukrainase në Kiev

Një nga dy raketat e lëshuara nga Moska ishte një raketë sovjetike Kh-55 me një kokë të imituar bërthamore, tha Qendra e Komunikimit Strategjik të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Pretendohet se një bllok i zbrazët u vidhos në raketë për të imituar një kokë bërthamore përpara se ajo të qëllohej në Ukrainë.

Sipas ekspertëve, mund të jetë një “mesazh” për Perëndimin për një përshkallëzim të mundshëm bërthamor të luftës, ose një shenjë që Moska po lufton me furnizimin e saj me raketa dhe në vend të kësaj po përpiqet të “mbingarkojë” sistemin ajror të Ukrainës duke lëshuar predha edhe nëse ato nuk shpërthejnë.

Ka edhe pretendime se trupat ruse mund të kenë hequr “kokën speciale” nga Kh-55 dhe kanë bashkangjitur një “predhë të zbrazët” pasi nuk ishin në gjendje të ngarkonin një kokë luftarake konvencionale në të.


Raketa X-55 e gjuajtur mbi Kiev nga Rusia.

Kh-55 – i njohur gjithashtu si X-55 – ka një rreze veprimi deri në 2,500 km dhe lëshohet nga avionët bombardues.

Kuptohet se Rusia zakonisht përdor raketën X-555 kur sulmon Ukrainën – një modifikim “jo bërthamor” i raketës Kh-55 me një kokë luftarake konvencionale për të mbajtur eksplozivë.

Mendohet se përdorimi i raportuar i raketës me aftësi bërthamore nxjerr në pah se si Kremlinit mendohet se po i mbarojnë raketat me rreze të gjatë veprimi.

Zyrtarët perëndimorë më parë thanë se Rusia po mbështetej gjithnjë e më shumë në dronët iranianë pasi po luftonte me rezervat e saj të fundit në Ukrainë.

/Euronews Albania/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *