A i ka shitur armë Serbia, Ukrainës ose Rusisë? Deklarohet Vucic

Serbia nuk ka eksportuar dhe nuk do të eksportojë armë dhe municione në Ukrainë dhe as t’ia shesë ato as Rusisë, as Ukrainës, tha sot presidenti serb Aleksandar Vuçiç, duke komentuar informacionet nga dokumentet e zbuluara në Uashington.

“Ne nuk i shesim Ukrainës apo Rusisë dhe ne kujdesemi për këtë”, u tha Vuçiq gazetarëve në Rashkë pas një takimi me përfaqësuesit e serbëve të Kosovës. Ai po komentonte informacionet e mëparshme të Reuters nga dokumentet konfidenciale të Pentagonit se Serbia ka rënë dakord të eksportojë armë në Ukrainë ose e ka bërë tashmë këtë.

Vuçiq tha se municionet nga Serbia për konfliktin ruso-ukrainas mund të vijnë nga një palë e tretë. Nuk ka asnjë letër që tregon të njëjtën gjë, pohoi ai. Serbia do të eksportojë municione në përputhje me rregullat ndërkombëtare dhe nuk do të përdorë histori të vogla që shërbejnë për të poshtëruar Serbinë, shtoi ai.

Reuters pretendon se Serbia ka pranuar të dërgojë armë në Ukrainë

Agjencia britanike raportoi dje se Serbia, ndonëse i vetmi vend në Evropë që refuzoi t’i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës, ka pranuar të dorëzojë armë në Kiev ose tashmë i ka dërguar ato.

Reuters raportoi se ishte një dokument i klasifikuar i Pentagonit që përmbledh përgjigjet e qeverive evropiane ndaj kërkesave të Ukrainës për trajnime ushtarake, ndihmë dhe armë dhe ishte mes dhjetëra materialeve të klasifikuara të postuara në mediat sociale një muaj më parë në atë që konsiderohet si rrjedhja më e madhe e sekreteve amerikane në vitet e fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *