Çfarë të hani dhe çfarë të shmangni gjatë muajit Ramazan

Gjatë Ramazanit, për të përmbushur sasinë e energjisë dhe lëndëve ushqyese që trupi juaj ka nevojë…

Vitia: Fondin e Sigurimeve Shëndetësore e kam gjetur edhe më keq se që kam menduar

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia është deklaruar sot në Kuvendin e Kosovës lidhur me funksionalizimin e…

Kërkohet digjitalizimi i recetave mjekësore, shkak shkrimi i palexueshëm i mjekëve

Qytetarët, por edhe vet farmacistët hasin në probleme sa i përket leximit të recetave mjekësore. Andaj…

Gripi i derrave në Kosovë, ky është bilanci i rasteve

Shtatë pacientë më influenca të grupit të derrit (AH1N1) dhe një me Covid-19, janë duke u…

Gjysma e shqiptarëve, probleme mendore – përqindja më e lartë te gratë

Rreth gjysma e popullsisë në Shqipëri ka përjetuar një shqetësim të shëndetit mendor. Më shumë janë…

Klinika e Pediatrisë e stërmbushur me pacientë, dy fëmijë të shtrirë në një shtrat

Në Klinikën e Pediatrisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), për shkak të fluksit të…

Ethet e Nilit “shfaqen” në Evropë, ja çfarë duhet të dini për sëmundjen vdekjeprurëse

Ethet e Nilit Perëndimor po përhapen me shpejtësi në vendet europiane, sidomos në Itali. Autoritetet shëndetësore…

Meningjiti po përhapet – ja sa persona janë hospitalizuar deri tani në Kosovë

Drejtori i Klinikës Infektive, Arben Vishaj ka deklaruar se muaji korrik ka pasur një rritje të…

Si ta dini se fëmija i vogël mund të ketë meningjit: Shenjat dhe simptomat më të shpeshta

Meningjiti dhe septikemia mund të shfaqen së bashku. Jini të vetëdijshëm për të gjitha shenjat dhe…

Çka është meningjiti që po përhapet me të madhe në Kosovë? Llogaritet sëmundje e rëndë

“Ethe dhe dhimbje koke janë simptomat e para që i kemi vërejtur te fëmija ynë. Nuk…