Dueli i shekullit, ja kur fillon meçi mes Tyson Furyt dhe Oleksandr Usyk

Më në fund, Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk do të përballen për të kurorëzuar një kampion të padiskutueshëm në peshën e rëndë në fundjavë.

Pritja 24-vjeçare e divizionit për një mbret të ri të padiskutueshëm do të përfundojë në Arabinë Saudite, duke përjashtuar një barazim, pasi Fury dhe Usyk vendosën rripat e tyre dhe rekordet e pamposhtura. Ndeshja pritet të nis nga ora 23:50.

Që nga Lennox Lewis në vitin 2000 nuk ka një boksier të peshës së rëndë që ka mbajtur të gjithë titujt, dhe Fury do të sjellë rripin WBC në Riad ndërsa Usyk mban shiritat WBA, WBO dhe IBF.

Usyk, 37 vjeç, boksoi për herë të fundit në gusht, ku mposhti Daniel Dubois. Tani, britaniku Fury dhe Usyk i Ukrainës përballen të dy me luftën më të madhe të jetës së tyre.

Ja gjithçka që duhet të dini për këtë super meç:

Kur dhe ku zhvillohet meçi?

Fury vs Usyk do të zhvillohet të shtunën më 18 maj në Kingdom Arena në Riad të Arabisë Saudite nga ora 23:50.

Sa fitojnë boksierët?

Mediat raportojnë se Fury është kontraktuar për të fituar rreth 70 për qind të një shume totale që mendohet se vlen rreth 150 milionë dollarë, me një klauzolë që thotë se Fury duhet të dhurojë 1 milionë funte nga të ardhurat e tij për Ukrainën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *