Fury konfirmon meçin me Joshuan, ja kur do të zhvillohet

Boksieri Tyson Fury ka konfirmuar raportimet për një luftë për titullin e peshave të rënda ndaj Athony Joshuas.

Fury me anë një postimi në Instagram, ka treguar se i ka dërguar Joshuas kontratën disa ditë më parë.

Fury, 34 vjeç, ka qenë kampioni i peshave të rënda WBC që kur mposhti Deontay Wilder në vitin 2020. Lufta do të zhvillohej në shtator, konfirmoi ESPN.

“Disa ditë më parë i dërgova një draft kontratë Anthony Joshuas për një luftë në shtator në stadiumin Wembley”, shkroi Fury.

“Është një luftë që të gjithë duan ta shohin, përfshirë edhe mua. Hajde Joshua, le t’i japim botës atë që duan të shohin”.

“Këtë herë nuk do të bëj një milion video dhe do të vazhdoj të bëj presion. Topi tani është në anën tuaj”.

Lajmi se Fury dëshiron të ndeshet me Joshuan vjen disa ditë pasi raportet pretendonin se ishte në prag të sigurimit të një ndeshjeje të papritur kundër Jai Opetaias.

Mbreti Gypsy është i etur për një pretendent pasi negociatat me Oleksandr Usyk dështuan në fillim të këtij viti.

Fury së fundmi deklaroi se dëshiron që lufta e tij e radhës të zhvillohet në Australi, por ende nuk ka asnjë kundërshtar të siguruar.

“Unë jam padyshim i etur, madje mund të jetë lufta ime e radhës këtu”, tha Fury.

“Unë thjesht nuk kam një kundërshtar ende, kështu që ne do ta kuptojmë. Gjatë ditëve të ardhshme, ne do të udhëtojmë në disa shtete të ndryshme dhe do të shikojmë disa vende të mundshme për luftën time të radhës. Australianët janë gjithmonë adhurues të çmendur të boksit, kështu që do të ishte mirë të merrje Gypsy King Down Under”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *