Parashikimi i motit: Bora rikthehet sërish në Kosovë, nga kjo ditë pritet ulje e ndjeshme e temperaturave

Gjatë vikendit do të mbajë mot i ndryshueshëm. Të shtunën sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës do të jetë mot kryesisht i ngjashëm, por me vranësira më të theksuara.

Gjatë pjesës së dytë të ditës, kryesisht gjatë natës, parashihen riga shiu të cilat intensitetin do të rriten të dielën.

Rigat e shiut në orët e vona të ditës së diele, parashihen të shndërrohen në reshje bore, kryesisht në formë sqote.

Të dielen përveç ndryshimit të parametrave meteorologjik parashihet edhe rënie të dukshme të temperaturave në të dy vlerat ekstreme, po ashtu edhe vlerat e presionit atmosferik do të kalojnë nën vlerat standarte.

Do të fryjë erë nga drejtimi i jugperendimit dhe verilindjes me shpejtësi 1-9m/s.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *