Analisti i njohur zbulon ‘prapaskenat’: Ja kur do të nënshkruhet marrëveshja finale me Serbinë

Kurse, analisti politik Artan Muhaxhiri takimin e 27 shkurtit e quan takim më të rëndësishmin deri më tani për kryeministrin Kurti.

Kjo, për shkak që siç thotë ai, mund të ketë një lloj marrëveshje.

“Mbase takimi më i rëndësishmi për kryeministrin Kurti sepse presionet janë shumë të mëdha edhe bashkësia ndërkombëtare me ngulm po kërkon që të ketë një lloj marrëveshje, një dakordim për ta konsideruar si një hap drejt marrëveshjes finale. Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, edhe BE-ja po kërkojnë diçka konkrete dhe duket që palët nuk do të mund t’i bishtnojnë këtyre kërkesave, pra sipas gjitha gjasave do të kemi një lloj marrëveshje të hënën, sepse nëse nuk ndodhë kështu çmimi do të jetë i lartë për secilën palë që refuzon marrëveshjen”, ka thënë Muhaxhiri, për Front Online.

Por, se cila do të jetë marrëveshja sipas tij.

“Është e pritshme që të ketë ndonjë zotim, ndonjë shprehje të vullnetit për të shkuar përpara me dialog, por gjithsesi mendoj që nuk mund të anashkalohet as çështja kryesore që është Asociacioni, pra kryeministri Kurti do të duhet të japë ndonjë plan të vetin i cili duhet të jetë brenda kornizave realiste dhe në përputhje edhe me kërkesat e aleatëve tonë”, ka shtuar ai.

Ai ka thënë se gjithsesi që temë e takimit do të jetë edhe Asociacioni, duke shtuar se kryeministri Albin Kurti do të bënte gabim të madh nëse nuk do të pranonte të fliste për këtë çështje.

Dhe, këtë e thotë për një arsye.

“Pa trajtimin e këtij guri të madh në rrugën drejt marrëveshjes nuk do të mund të ketë asnjë rezultat pozitiv. Kryeministri Kurti do të bënte gabim të madh nëse nuk do të pranonte të bisedonte për Asociacionin sepse kështu do të stigmatizohej i fajtor për bllokadë, por ai duhet të ketë plane alternative për atë se si e sheh realizimin e Asociacionit brenda vendimit të Gjykatës Kushtetuese dhe brenda ruajtjes se funksionalitetit të shtetit të Kosovës”, ka thënë ndër të tjera, Muhaxhiri.

Josep Borell dhe Miroslav Lajçak fillimisht do të zhvillojnë takime të ndara me Kurtin e Vuçiqin.

Këto takime do të fillojnë në orën 15:00.

Ndërsa, pas kësaj do të ketë një takim të përbashkët.

“Në takim do të diskutohet për propozimin e BE-së për normalizim të raporteve në mes të Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në njoftimin zyrtar të Brukselit.

Po ashtu bëhet e ditur se në fund të takimit do të ketë deklaratë për media nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *