25-vjeçarja rrëfen tmerrin që ka përjetuar nga tërmeti në Turqi: Pesë ndërtesa mu shembën para syve

Özgül Konakçı, një 25-vjeçare që jeton në Malatya, i mbijetoi tërmetit dhe ka rrëfyer për BBC tmerrin që ka përjetuar nga ky tërmet.

“Përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit vazhdojnë. Është shumë ftohtë dhe po bie borë tani. Të gjithë janë në rrugë, njerëzit janë të hutuar se çfarë të bëjnë. Pak para syve tanë, xhamat e një ndërtese shpërthyen nga pasgoditjet”, tha për BBC Turkish.

Konakci dhe vëllai i saj ishin duke fjetur në divan kur ra tërmeti.

“Ne shikuam njëri-tjetrin dhe thamë, ‘A po dridhesh?’ Shikova llambën, më dukej sikur do të shembet.”

“Ndërtesa ishte dëmtuar”, tha ajo, ndërsa shtoi se “aty pranë, pesë ndërtesa përreth u shembën”.

Ajo shtoi se trafiku në qytet është i mbingarkuar pasi njerëzit ishin të dëshpëruar për t’u larguar nga ndërtesat mes frikës së pasgoditjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *