MREKULLI: Foshnja e lindur në javën e 22-të mbijeton, kishte vetëm 10% mundësi shpëtimi

Një foshnje që i është dhënë më pak se 10% mundësi për të mbijetuar kur ajo ka lindur në javën e 22-të, i ka mposhtur shanset dhe tani po merr veten, kanë thënë prindërit e saj.

Imogen peshonte 515 gramë kur lindi në Spitalin Singleton të Swansea më 6 shtator.

Tani, pas 132 ditësh në spital, fëmija gjashtë muajsh është kthyer në shtëpi në Bridgend.

Foshnja më e parakohshme e mbijetuar në botë mendohet të jetë Curtis Zy-Keith Means nga SHBA, e lindur në 21 javë dhe një ditë, 11 ditë më herët se Imogen.

Rachel fillimisht shkoi në Spitalin e Princeshës së Uellsit në Bridgend, vetëm disa ditë pas festës së zbulimit të gjinisë për Imogen, me një gjakderdhje para se të shpërthenin ujërat dhe ajo dhe partneri i saj Corey u dërguan me ambulancë në Spitalin Singleton.

“Ishte kaq e frikshme,” tha ajo.

“Dhimbja ishte e tmerrshme… Unë thjesht hyra në modalitetin e mbijetesës për mua dhe fëmijën tim dhe u përpoqa të vazhdoja të merrja frymë përmes dhimbjes.”

Imogen u lind vetëm pak minuta pasi mbërriti në spital dhe u vendos menjëherë në një qese në një inkubator.

Gjatë 98 ditëve që kaloi në NICU ajo kapërceu pengesa të panumërta, duke përfshirë një zhurmë në zemër, një hemorragji pulmonare, sepsë dhe transfuzione të shumta gjaku.

“Ajo ishte goditur dhe nxitur gjatë gjithë ditës, çdo ditë, por unë duhej të kujtoja se kjo ishte për ta bërë atë më të mirë,” tha Rachel.

Spitali e strehoi çiftin aty pranë për 13 javë për t’u siguruar që ata mund të ishin me Imogen sa më shumë që të ishte e mundur dhe ofroi këshillim për çrregullimin e stresit post-traumatik.

Më 15 janar, Imogen u transferua në njësinë e kujdesit të posaçëm për foshnjat në Spitalin Princess of Wales, ku kaloi edhe 34 ditë të tjera.

“Ishte periudha më e frikshme e jetës sime, por kurrë nuk do ta dija për shkak të mahnitjes së stafit me mua dhe familjen time. Ata gjithmonë më besonin mua si nënë dhe instinkteve të mia.”

Imogen tani është në shtëpi, por ende ka nevojë për oksigjen dhe Rachel tha se mjekët ishin të kënaqur me organet e saj dhe ajo nuk kishte probleme me shikimin apo dëgjimin.

Rachel tha se arsyeja pse ajo shkoi në lindje të parakohshme ishte e paqartë, por asaj i është thënë se ka një shans 40% që kjo të ndodhë përsëri.

Tani për tani ajo po e pëlqen çdo minutë të të qenit një nënë e re dhe tha se do t’i ishte përgjithmonë mirënjohëse NHS.

“Kur ata thonë se këto infermierë dhe mjekë janë superheronj në pastrim, ata nuk gënjejnë,” tha ajo.

“Ne nuk do të kishim kaluar gjithçka që kemi pa ata të gjithë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *