Pas 162 orëve nën rrënoja, ekipi i FSK-së shpëton një 13 e një 50-vjeçar në Turqi

Tërmeti i së hënës goditi qytetin turk Kahramanmaras, me një fuqi prej 7.8 ballë ndërsa u përcoll dhe me një tërmet prej 7.5 ballë pas nëntë orësh, duke u shndërruar kështu në fatkeqësinë më të madhe në dekada.

Pas kësaj Kosova ka dërguar ekipin kërkim-shpëtimit të Forcës dhe Sigurisë së Kosovës, të cilët janë duke ju ndihmuar popullit turk.

Sipas Gazetës Nacionale nga ushtarët e FSK-së që gjenden në Turqi, kanë bërë të ditur se gjatë ditës kanë nxjerrë edhe dy persona pas 162 orëve nën rrënoja.

Sipas tyre njëri person është i moshës 13-vjeçare, ndërsa tjetri i moshës 50-vjeçar.

Ditë më parë Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar se kontingjenti i FSK-së po realizon me sukses të lartë operacionin e kërkim-shpëtimit në Turqi pas tërmetit shkatërrimtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *