Sulm fizik ndaj mësuesit në Podujevë

Nuk janë të rralla rastet kur prindërit përfshihen në telashe me stafin e shkollave ku fëmijët e tyre vijojnë mësimet.

Kjo ndodh shpesh për shkak të pakënaqësive që ata kanë lidhur me trajtimin e fëmijëve nga mësimdhënësit, gjë që bën që situata në shumë raste të eskalojë në ofendime, kërcënime e dhunë fizike.

Kështu ka ndodhur paraditen e sotme edhe në shkollën fillore të mesme të ulët në fshatin Gërdoc të Podujevës, ku një person dyshohet se ka sulmuar fizikisht një mësimdhënës.

Burimet e Gazetës Sinjali kanë bërë me dije se e gjithë ngjarja është zhvilluar brenda hapësirave të shkollës, ku teksa arsimtari ishte duke mbajtur mësim në njërën nga klasat, prindi i një nxënësi dyshohet se e ka nxjerrë me forcë nga klasa dhe më pas e ka sulmuar fizikisht duke e goditur me grushte.

Si pasojë e dhunës që përjetoi, mësuesi ka marrë lëndime trupore dhe për këtë ka kërkuar ndihmë mjekësore në spital, ndërkohë që rastin e ka denoncuar edhe në Polici.

Si rezultat i denoncimit, i dyshuari është arrestuar dhe është shoqëruar në stacion policor për intervistim dhe para hetuesve policorë, i dyshuari ka pranuar se ka probleme me mësimdhënësin me fjalë.

Bazuar në dëshminë e tij, kjo ka ndodhur për shkak se viktima ia ka qortuar djalin dhe ka përdorur dhunë fizike ndaj tij.

Pas përfundimit të procedurave policore, Prokurori i Shtetit ka nxjerrë aktvendim që të dyshuarit t’i caktohet masa e ndalimit policor dhe i njëjti do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e veprës penale ‘Sulm ndaj personit zyrtar’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *