Sulmi ndaj Valon Sylës, vjen reagimi nga kryeministri Kurti

Kryeministri i Kosovës është deklaruar lidhur me sulmin e mbrëmshëm ndaj gazetarit Valon Syla.

Ai në fillim të mbledhjes së qeverisë ka thënë se sulmi ndaj Sylës është i papranueshëm dhe i patolerueshëm.

Kurti ka thënë se mospajtimet në bindje e qëndrime s’mund dhe nuk duhet të jenë shkas për sulme fizike, andaj në shoqëri demokratike frika nga fjala e lirë s’duhet të peshojë më shumë se liria e fjalës.

Kurti i ka uruar Sylës shërim të shpejtë dhe ka kërkuar që përgjegjësit për sulmin të vihen sa më parë para drejtësisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *