Tiramisu me qershi

Perberesit:

450 gr qershi të ngrira
1 lugë çaji mjaltë
150 gr sheqer
1 lugë çaji miell misri
3 vezë
250 gr mascarpone
1 lugë çaji liker qershie
100 gr biskota të shkrira
20 gr çokollatë të bardhë

Pergatitja:

Përzini qershi me mjaltë dhe 50 gr sheqer në një tigan.

Lërini të vlojnë duke i nxitur herë pas here.

Përzieni lugë çaji miell misri me 1 lugë çaji ujë të ftohtë, shtojeni në përzierjen e qershisë dhe gatuajeni.

Hiqeni nga zjarri dhe vendoseni mënjanë përzierjen për t’u ftohur.

Përzieni të verdhat e vezëve me 100 gr sheqer, derisa përzierja është e bardhë dhe kremoze. Shtoni dhe mascarpone.

Tundni të bardhat e vezëve deri sa të bëhen krem dhe të përziejini me liker qershie.

Hidhni biskotat në 6 gota dhe derdhni përbërjen e qershisë mbi ta, e ndjekur nga përzierja e mascarpones.

Mbulojini gotat dhe vendosini në frigorifer për të paktën 4 orë.

Nxirrini nga frigoriferi dhe spërkatini me çokollatë të bardhë para se të shërbeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *