Panik në Gjermani: Sulm me armë në një qendër tregtare, disa persona të marrë peng

Policia gjermane ka evakuuar ditën e sotme disa persona nga një qendër tregtare dhe zona përreth në qytetin e Dresdenit, për shkak të një situate ende të paqartë, ku dyshohet se disa persona janë marrë peng.

Mediat gjermane raportojnë se një burrë i armatosur kishte vrarë një grua, më pas sulmoi një radio lokale dhe qëlloi me armë përpara se të futej në një qendër tregtare ku mori disa pengje.

Në faqen e saj të internetit, Radio Dresden tha se më herët një person i armatosur kishte hyrë në zyrat e ndërtesës Ammonhof, ku ndodhet stacioni i radios, rreth orës 8:30 të mëngjesit me orën lokale (07:30 GMT) dhe se kishte pasur të shtëna me armë zjarri.

Pak pas orës 11:30 (10:30 GMT) me orën lokale, policia konfirmoi se ishte në kontakt me autorin, i cili thuhet se kishte marrë dy pengje në qendrën tregtare Altmarkt-Galerie, me një grup negociator në vend.

Policia ende nuk i ka konfirmuar këto detaje, por u bëri thirrje qytetarëve që të shmangin qendrën e qytetit.

Edhe tregu i famshëm i Krishtlindjeve Striezelmarkt është mbyllur.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *